NOVINÁRI ZA ŽIVOT

Vyhlásenie

Ako novinári vyhlásenia skôr čítame, než píšeme. Ale tentoraz si dovoľujeme urobiť výnimku.

Vďaka najvplyvnejším médiám sa o práve na potrat hovorí s takou úctou, akoby išlo o základné ľudské právo, ktoré modernému človeku nemožno uprieť.

Nedávno médiá informovali o rozhodnutí Univerzitnej nemocnice v Bratislave, že odmieta vykonávať potraty na žiadosť. Viacerí novinári ihneď kritizovali nemocnicu, že ohrozuje dostupnosť potratov. Tá pod mediálnym tlakom napokon ustúpila – a nenarodené deti sa budú naďalej usmrcovať. Patríme ku skupine tých novinárov, pre ktorých to nie je dobrá, ale veľmi smutná správa. Bez ohľadu na náš svetonázor a vierovyznanie sme presvedčení, že človek má neodňateľné právo na život už od počatia. Pred narodením neexistuje žiadna hranica, za ktorou by sa dalo dieťa označiť za neidentifikovateľný zhluk buniek. Od samotného počatia si nesieme genetickú informáciu, ktorá sa nemení. Hoci prístroje dnes dokážu od siedmeho týždňa zachytiť činnosť srdca a mozgu, podľa našich zákonov je možné až do 12. týždňa zabiť dieťa len tak na požiadanie – bez akéhokoľvek závažnejšieho zdravotného dôvodu. A za poplatok okolo 250 eur.

Tieto zákony sú podľa nás neľudské. V priebehu posledných 50 rokov im podľa štatistík na Slovensku padlo za obeť vyše 1 300 000 nenarodených detí. Hoci potratovosť dlhodobo klesá, a hoci sa dnes dá neželanému tehotenstvu vyhnúť ako nikdy predtým, situácia na Slovensku je stále alarmujúca. Vo viacerých okresoch a mestách sa končí umelým potratom tretina tehotenstiev. Napríklad v bratislavskej Petržalke sa až 36 percent tehotenstiev končí drastickým zákrokom, ktorý pre lepšie svedomie nazývame umelým prerušením tehotenstva.

Naliehavým problémom tejto krajiny nie je dostupnosť potratov. Sú ním samotné potraty. Preto sa aj ako novinári pridávame k hlasu tých, ktorí volajú po ochrane života nenarodených detí. Svoju podporu za život vyjadrujeme touto stránkou. K nášmu vyhláseniu sa vyplnením jednoduchého formulára môže pridať každý. Ďakujeme.

(Stanovisko novinárov nemusí vyjadrovať názor redakcie, v ktorej pracujú.)


Signatári


Ladislav Bariak
redaktor,
Aktuálne.sk
Jaroslav Barborák
rozhlasový redaktor
Gabriel Beer
šéfreportér,
Trend
Dag Daniš
zástupca šéfredaktora,
Hospodárske noviny
Jaroslav Daniška
redaktor,
.týždeň
Marína Gálisová
redaktorka,
.týždeň
Martin Hanus
zástupca šéfredaktora,
.týždeň
Zuzana Hanusová
rozhlasová redaktorka
Tomáš Hudák
editor,
TV Markíza
Eugen Korda
šéf videospravodajstva,
SME
Pavol Kubík
redaktor,
Trend
František Múčka
zástupca šéfredaktora,
Trend
Andrej Onufer
redaktor,
Aktuálne.sk
Martina Tvardzíková Ruttkayová
redaktorka,
Hospodárske noviny